Kontrola drogowa - jak wygląda i kto może kontrolować Twój pojazd?

12-05-2020 18:19

Lizak i gest zapraszający do zjechania na pobocze. Tego nie lubi żaden kierowca. Kontrole policji jednak się zdarzają i warto być do nich odpowiednio przygotowanym. Warto też znać swoje prawa i obowiązki.

Kontrola drogowa od A do Z

Nawet rutynowa kontrola drogowa to dla kierowcy spory stres. Nigdy nie wiadomo, czy nie trafimy na policjanta służbistę, który „przyczepi się” do źle ustawionego lusterka lub do tego, że już dawno powinniśmy pojechać na myjnię. Zawsze też towarzyszy kierowcom stres związany z kompletem posiadanych dokumentów.

Po pierwsze nie wdawaj się w dyskusję podczas kontroli policji

Gdy zobaczymy przed sobą lizak, pamiętajmy, że wcale nie musi on należeć do funkcjonariusza policji. Ten zresztą, by nas zatrzymać, nie musi nawet być w mundurze. Uprawnienia do skontrolowania kierowcy mają także i inne służby. To straż miejska oraz służba celna. Ich uprawnienia są nieco mniejsze niż policjantów. Nasza rada jest jednak taka: nie warto wdawać się w dyskusję na temat kompetencji funkcjonariusza do podejmowania kontroli, jeśli wszystko z naszym autem, nami samymi i dokumentacją jest w porządku. Dyskusja zawsze wydłuża kontrolę, a także wpływa na jej szczegółowość, na której przecież nam nie zależy. By nie siać zbędnych podejrzeń, warto wiedzieć, jak przygotować się do kontroli. Istnieją bowiem określone prawem procedury.

Po drugie trzymaj ręce na kierownicy po zatrzymaniu do kontroli

Policjant lub inny funkcjonariusz do zatrzymania używa lizaka - przy słabszej widoczności powinna być to świecąca na czerwono latarka. Jeśli zatrzymuje nas policjant jadący radiowozem, powinien użyć tzw. koguta. Kierowca zatrzymywanego pojazdu powinien zatrzymać się we wskazanym miejscu lub w pierwszym bezpiecznym miejscu niestwarzającym zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Po zatrzymaniu pojazdu kierowca powinien pozostać w samochodzie i czekać na funkcjonariusza z rękoma na kierownicy. W międzyczasie powinno się zgasić silnik i przygotować do okazania na żądanie policjanta stosowne dokumenty, takie jak ubezpieczenie czy prawo jazdy. Policjant może zażądać, by kierowca opuścił pojazd, np. w celu zapoznania się z zapisem z wideorejestratora. Co istotne, policjant zawsze może poprosić o wykonanie testu trzeźwości, czyli o dmuchnięcie w alkomat. Możemy odmówić, ale w takim przypadku zostaniemy odwiezieni do najbliższej jednostki medycznej na badanie krwi pod kątem obecności alkoholu.

Po trzecie pamiętaj o swoich obowiązkach i prawach

Policjant zawsze ma też prawo skontrolować stan techniczny pojazdu i w skrajnych przypadkach zatrzymać dowód rejestracyjny, a tym samym uniemożliwić dalszą jazdę. Kontroli najczęściej poddawana jest sprawność układu hamulcowego, stan szyb, praca silnika czy oświetlenia. W ostatnich latach coraz częściej można spotkać się z kontrolą jakości spalin, które powinny mieścić się w aktualnie obowiązujących normach ekologicznych.

Wielu kierowców zastanawia się, czy policja może dokonać przeszukania pojazdu? Może, ale tylko wtedy gdy ma jakieś uzasadnione ku temu powody. Powinny one zostać wyartykułowane i spisane w protokole, o którego sporządzenie zawsze mamy prawo poprosić