Co zrobić w przypadku stłuczki?

18-04-2020 20:38

Coraz bardziej zatłoczone ulice nie ułatwiają jazdy samochodem. Wystarczy chwila dekoncentracji i… bum! Stłuczka i co dalej? Jak zachować się i jakie dokumenty sprawdzić, by wszystko skończyło się bez nerwów, a ubezpieczenie mogło szybko wypłacić nam odszkodowanie za powstałe straty.

Ustalenie sprawcy stłuczki samochodowej

Dochodzi do nich zawsze znienacka i niemal zawsze przez nieuwagę któregoś z kierowców. No właśnie, tylko którego? Jeśli nie daje się tego ustalić, bo wszyscy czują się niewinni, konieczna będzie interwencja policji, która sama znajdzie sprawcę. W wielu przypadkach udaje się jednak kierowcom dojść do porozumienia bez udziału stróżów prawa.

Stłuczka samochodowa - jak się zachować?

Kiedy do stłuczki dochodzi, mimo emocji, warto zachować zimną krew. Włączmy światła awaryjne, załóżmy kamizelkę odblaskową i ostrożnie wysiądźmy z samochodu. Sprawdźmy, czy nikt nie odniósł obrażeń. Jeśli nie, nie ma konieczności wzywania służb. Dla jasności sytuacji zróbmy kilka zdjęć dokumentujących sytuację po kolizji. Zaraz potem postarajmy się usunąć z drogi w bezpieczne miejsce samochody, które brały udział w zdarzeniu. To bardzo ważne dla innych uczestników ruchu. Często zdarza się bowiem, że kierowcy zaciekawieni zamieszaniem na drodze sami nie zachowują należytej ostrożności, a stąd już prosta i szybka droga do następnej kolizji. Gdy samochody są już zabezpieczone, przychodzi czas na sprawy formalne. Zakładając, że nie ma wątpliwości co do winy sprawcy, koniecznie trzeba spisać oświadczenie uczestników kolizji. To rodzaj pisma, w którym uczestnicy stłuczki samochodowej opisują w skrócie jak do niej doszło.

Co powinno znaleźć się w oświadczeniu uczestników kolizji?

Dokument oczywiście może być sporządzony odręcznie, ale najważniejsze, by jego treść zawierała imię i nazwisko tak sprawcy, jak i poszkodowanego, adresy zameldowania obu kierowców, numery praw jazdy kierujących, numery rejestracyjne samochodów. W oświadczeniu sprawcy kolizji muszą znaleźć się także numery dowodów osobistych, numer polisy ubezpieczeniowej OC winnego zdarzeniu. Nie zapomnijmy także o zapisaniu nazwy firmy ubezpieczeniowej. Winny powstania kolizji musi w oświadczeniu uczestników kolizji w jasny, bezwarunkowy i niebudzący wątpliwości sposób przyznać się do tego, że jest sprawcą zdarzenia. Warto koniecznie wykonać prosty szkic oddający rzeczywistą sytuację. Obaj kierowcy powinni złożyć na oświadczeniu sprawcy kolizji podpisy. Warto też wymienić się telefonami.

Stłuczka bez policji i mandatu

Trzeba zdać sobie sprawę, że polubowne załatwienie sprawy pozwala na zaoszczędzenie nerwów i pieniędzy. Wezwanie policji wiąże się bowiem z ryzykiem nałożenia mandatu oraz przyznania punktów karnych sprawcy zdarzenia. Wcale nierzadkie są sytuacje, w których i osoba poszkodowana otrzymuje mandat, np. za niewłaściwe zabezpieczenie pojazdu na drodze, czyli za tak zwany „brak trójkąta”. Na koniec przestroga. Nie dajmy się namówić na jakieś odszkodowanie gotówkowe od sprawcy zapewniającego, że „to tylko rysa” i oferującego „pięć stów”, które maja być rekompensatą „z nawiązką”. Niestety często okazuje się w ASO Seat, że rysę widać tylko na zewnątrz, a usunięcie niewidocznych na pierwszy rzut oka uszkodzeń będzie kosztowało wielokrotnie więcej niż uzyskanych w gotówce pieniędzy.