SEAT Ateca X-Perience

22-09-2016 12:53

Martorell/Paris, 22/09/2016. - SEAT prezentuje model Ateca X-Perience podczas Paris Motor Show – auto o unikalnej koncepcji. Ateca X-Perience jako inna interpretacja tradycyjnego SUV-a, może przekroczyć każdą granicę. Ten samochód może śmiało wyjechać z miasta i dojechać dalej niż inni, a jego zdolność do jazdy off-roadowej pozwala oczekiwać od niego więcej. Ateca X-Perience kładzie nacisk na charakter, który jest po prostu niedostępny dla innych SUV-ów.

Gdy tylko kierowca wciśnie przycisk Start i odpali auto, Ateca X-Perience będzie gotowa na kolejną przygodę. Dostosuje się do każdej sytuacji, każdej drogi i każdych preferencji dzięki Driving Experience drive selector – systemowi na konsoli centralnej, działającym razem z SEAT Drive Profile i trybami jazdy Normal, Sport, Eco oraz Individual. W SEAT-cie można jednak iść o krok dalej dzięki 4Drive – razem ze sprzęgłem Haldex i specjalnym, off-roadowym ustawieniom oraz funkcji Hill Descent Control, tym samochodem można podbić każdą drogę.Expand

"X-Perience to sposób na pokazanie możliwości rodziny modelowej Ateca i potencjał na przyszłość. Wiemy, że tym autem można zajechać o wiele dalej i właśnie dlatego pokażemy go podczas Paris Motor Show” – mówi Matthias Rabe, Wiceprezes marki SEAT ds. Badań i Rozwoju. „Ateca X-Perience wychodzi poza to, co znamy w tym segmencie. To auto dla kierowcy, który chce zajechać dalej, do granic możliwości, po więcej przygód, oczywiście w off-roadzie.”Poza granice

X-Perience podkreśla właściwości terenowe modelu Ateca. Trafia do tych ludzi, którzy ze względu na swój lifestyle, aktywność lub po prostu potrzeby cenią sobie właściwości terenowe z samochodu. Wiemy, że przeciętny użytkownik modelu Ateca będzie spędzał 95% czasu na utwardzonych drogach (w mieście, na drogach i autostradach), a tylko pozostałe 5% przeznaczy na off-road lub jazdę po śniegu. Jednak w wersji X-Perience te proporcje będą inne - 75% normalnego użytkowania i 25% off-roadu. To samochód dla kogoś, kto przede wszystkim jest wymagający wobec SUV-ów - a SEAT Ateca X-Perience sprawdzi się w wielu terenowych, a nawet ryzykownych sytuacjach. W skrócie, jest to samochód, z którym można zajechać dalej, zostawiając za sobą „asfaltowe formalności” i z którym drogi, pasy czy skrzyżowania stają się mniej istotne. Ateca X-Perience sięga poza konwencjonalne granice.

Inspiracja 4x4

SEAT przynosi kawałek Barcelona do centrum Paryża podkreślając innowacyjność, nowoczesność, technologię i design - wszystkie wartości, które śmiało może dzielić ze stolicą Francji i które są głównym atutem modelu Ateca X-Perience. To auto pokona ciężkie kilometry przez góry, przy których inny SUV się podda. Gdziekolwiek się w nim zatrzymasz, będziesz miał dobrą przyczepność dzięki wysokoprofilowym oponom, a także będziesz świetnie wyglądał dzięki 18-calowym felgom, czarnym nadkolom, specjalnym progom, lakierowi odpornemu na zadrapania i wysokiemu prześwitowi. 

Dzięki wyglądowi, jak również dzięki wszelkim funkcjom 4x4, Ateca X-Perience prezentuje się solidnie, modnie i nowocześnie. „Właśnie dlatego wybraliśmy typowy styl 4x4, począwszy od kół i opon, przechodząc przez wygląd 4x4 z przednimi zderzakami, zabezpieczeniem misy olejowej i światłami przeciwmgielnymi” – wyjaśnia Alejandro Mesonero-Romanos, Dyrektor Designu SEAT-a. „Równie ważny był kolor. Wybraliśmy zielono-oliwkowy mat, naturalny kamuflaż, podkreślony pomarańczowymi odcieniami, które dodają temu autu bardziej technicznego wyglądu.”

Na zewnątrz auto jest bogate w detale, jak chromowane relingi dachowe, tylny spoiler dodający sportowego charakteru, osłony na błoto na tylnym zderzaku oraz logo 4Drive i X-Perience na bagażniku. Dodatkowo, przedni dyfuzor chroni dolną część osłony chłodnicy.

Design zewnętrzny przenosi się również do wnętrza, gdzie znajduje się ambientowe oświetlenie LED. Mieszanka kolorów kawowego i zielonego została wzbogacona o pomarańczowe przeszycia na kierownicy, fotelach i dźwigni zmiany biegów. Sportowe fotele zostały obite zamszem, a charakter auta podkreślają logo X-Perience na aluminiowych progach drzwiowych. Skrót XP można znaleźć również na kierownicy, a po otwarciu bagażnika można zobaczyć piękną, chromowaną listwę – dokładnie tak jak w Leonie X-Perience.

Wszystkie modele X-Perience mają podobny język stylistyczny. Solidna i terenowa natura tych aut objawia się w detalach, jak np. w gumowych matach podłogowych i odpornych na brud dywanikach.Expand

4Drive – przyczepność i moc

X-Perience wykorzystuje układ napędu 4Drive, który jest obecny w całej rodzinie Ateca. Dzięki sprzęgłu Haldex, rozkład momentu obrotowego pomiędzy obie osie odbywa się w najbardziej efektywny sposób, zapewniając wydajność i sprawność w terenie w każdym momencie i warunkach. Ponadto zaawansowany system kontroli trakcji XDS gwarantuje, że na każde koło wysyłana jest niezbędną moc. Koła, które zapewniają najlepszą przyczepność w danej chwili, będą zawsze otrzymywały najwięcej mocy i utrzymywały pojazd w ruchu.

Silnik 2.0 TDI o mocy 190 KM i momencie obrotowym 400 Nm połączono tutaj z dwusprzęgłową 7-biegową skrzynią DSG. Ta kombinacja ma szereg zalet, a dodatkowo daje przyjemność z jazdy zarówno na trasie, jak i w terenie. Gwarantuje doskonałą efektywność, łącząc doskonałą moc z niskim zużyciem paliwa i emisją spalin, jak również pozwala kierowcy cieszyć się wszechstronnością i kolejnymi przygodami, bez odrywania rąk od kierownicy podczas zmiany biegów. To bezpieczeństwo i komfort zarówno na autostradach, jak i w obliczu skomplikowanego off-roadu.

Bezpieczeństwo i komfort. Bez kompromisów. 

W każdej przygodzie może zdarzyć się coś nieoczekiwanego. Ateca X-Perience zawsze jest na to przygotowana, ponieważ korzysta z kompleksowych systemów bezpieczeństwa, znanych z innych modeli SEAT-a. Przykład? Traffic Jam Assist koordynuje działanie systemu Lane Departure Warning Assist i Aktywnego tempomatu ACC. Front Assist działa jak hamulec awaryjny gdy wykryje na drodze inne pojazdy lub pieszych, System rozpoznawania znaków przypomina o np. ograniczeniach prędkości, Kamera 360º oferuje widok z lotu ptaka, Parking assist pomaga zaparkować równolegle lub pod kątem, Emergency assist i Asystent świateł…. Długo by wymieniać…

SEAT to pionier w dziedzinie łączności, a Ateca X-Perience jest tego świetnym przykładem – jest w stałym kontakcie ze światem cyfrowym dzięki najnowszej generacji systemów multimedialnych, jak Easy Connect czy SEAT Full Link (łączy pracę Apple Car Play i Android Auto), a także dzięki 8-calowemu wyświetlaczowi i Connectivity Box, który pozwala bezprzewodowo ładować smartfona.

SEAT Ateca to przedsmak trzech kolejnych modeli zaplanowanych na 2017 rok, oferując wszystko, co potrzebuje kierowca. Jest w pełni zdolny do off-roadu, bez wątpienia zaspokaja potrzeby trendsetterów i młodych duchem kierowców, także z aktywnym lifestylem. Każdemu z nich, X-Perience pokazuje, że można przekroczyć granice i pojechać jeszcze dalej, a przy okazji cieszyć się życiem. Ateca: Stworzona w Barcelonie.